Wanny dla niepełnosprawnych – co warto wiedzieć?

Wanny dla niepełnosprawnych – co warto wiedzieć?

Jeśli opiekujesz się osobą niepełnosprawną lub starszym seniorem, rozważ zakup odpowiedniego sanitariatu do łazienki. Wykonywanie codziennych czynności higienicznych stanie się wtedy o wiele przyjemniejsze i bardziej bezpieczne.

Wanna dla niepełnosprawnych – siedziska i ławeczki

Zwykła wanna dla osoby niepełnosprawnej bądź starszej, mającej trudności z chodzeniem, okazuje się często nieprzydatna. Najczęstszą przeszkodą utrudniającą kąpiel takiej osobie jest wchodzenie i wychodzenie z wanny. Kolejna sprawa dotyczy bezpieczeństwa podczas samej kąpieli. Dlatego też wanny dla niepełnosprawnych powinny mieć różne dodatki, które ułatwiają korzystanie z niej. Niektóre modele mają wbudowane siedziska, np. nakładki lub ławeczki. Jeśli wanna dla niepełnosprawnych nie ma takiego dodatku, wtedy można go zamontować samodzielnie. Trzeba pamiętać, że siedzisko nie powinno być umieszczone wyżej niż na wysokości ok.45 cm.

Inne dodatki do wanny dla niepełnosprawnych

Kolejny ważny element wyposażenia wanny dla niepełnosprawnych to mata antypoślizgowa. Zabezpiecza przed poślizgnięciem się w czasie wchodzenia i wychodzenia z wody oraz w trakcie kąpieli. Oprócz tego, wanny dla niepełnosprawnych mogą mieć drzwiczki, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo korzystania. Na drzwiczkach znajduje się czasami uchwyt, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej wanny, zwróć uwagę na kierunek otwierania drzwi. W małej łazience lepiej sprawdzi się model otwierany do wewnątrz. Takie drzwiczki są też lepiej chronione przed otwarciem przez nacisk ciśnienia wody. Natomiast wanny dla niepełnosprawnych otwierane na zewnątrz mają zazwyczaj szersze wejście.

Podczas zakupów uwzględnij potrzeby osoby niepełnosprawnej oraz możliwości metrażowe łazienki. Pomyśl też nad kolorem wanny, kształtem i wymiarami, bo to wszystko składa się na wybór odpowiedniego produktu.