Refluks żołądkowo-przełykowy - czym jest i jak go leczyć

Refluks żołądkowo-przełykowy - czym jest i jak go leczyć

Choroba refleksowa to jedno z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń na świecie. Szacunkowo , w Polce dotyczy, co piątek osoby, jest więc duża szansa, że dotknie Ciebie, albo kogoś Ci bliskiego. Dowiedz się, czym jest refluks żołądkowo-przełykowy, jakie daje objawy i jak wygląda jego leczenie?

Czym jest refluks żołądkowo-przełykowy?

Głównym objawem refluks jest pieczenie i palenie tuż za mostkiem. Objawy te są wynikiem cofania się treści żołądkowej z powrotem do przełyku, co może uszkadzać jego nabłonek. Pomiędzy przełykiem, a żołądkiem znajduje się miesień – zwieracz dolny przełyku. Powinien się on rozluźnić po przełknięciu pokarmu, tak by umożliwić mu przejście dalej, do żołądka i zaraz po tym się zamknąć, by treść pokarmowa mogła być w nim zamknięta i wtedy poddana procesowi trawienia mocno stężonymi sokami trawiennymi. U osób cierpiących na refluks ten zwieracz nie będzie działać prawidłowo, przez co nadtrawiona treść, o mocno kwaśnym pH, może przedostać się do przełyku gdzie podrażni błonę śluzową, a chory będzie czuł palenie i pieczenie. Takie objawy pojawiają się najczęściej po bardzo obfitych, tłustych posiłkach, a także po spożyciu alkoholu. W przypadku gdy taka sytuacja zdarza się bardzo sporadycznie, nie mamy się czym martwić. W końcu każdemu z nas może zdarzyć się solidnie przesadzić przy stole podczas imprezy, czy rodzinnego spotkania. Jednak jeżeli stan taki pojawia się na co dzień i utrudnia nam normalne funkcjonowanie, to koniecznie należy zainteresować się rozwiązaniem problemu. Ciągłe ignorowanie objawów może doprowadzić do powikłań, takich jak zapalenie przełyku, a w skrajnych przypadkach nawet do jego perforacji.

Jak pozbyć się refluksu?

Podstawą leczenia choroby refleksowej, poza znalezieniem dokładniej przyczyny problemu, jest trwała zmiana nawyków związanych z żywieniem i aktywnością fizyczną. Po posiłku warto zrezygnować z leżenia. Pionowe ustawienie ciała zminimalizuje prawdopodobieństwo wydostanie się treści w górę, do przełyku. Dodatkowo ruch jest formą mikromasażu, która usprawnia pracę jelit. W jadłospisie należy ograniczyć niektóre produkty. Szczególnie warto przyjrzeć się wpływowi kawy, tłuszczu, alkoholu, sztucznych wzmacniaczy smaku (np. kostki bulionowe, czy wegeta) na nasze samopoczucie po posiłku. Pomocna będzie również redukcja stresu i regulacja rytmu dobowego. W przypadku gdy objawy są bardzo dokuczliwie należy zgłosić się po pomoc do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie. Co prawda, a aptekach, czy nawet kioskach i sklepach spożywczych, można dostać leki na zgagę bez recepty, np. Polprazol Max, Nolpaza, Rennie. Śmiało możemy po nie sięgać przy sporadycznych incydentach ze zgagą, ale na dłuższą metę mogą nam nawet zaszkodzić. Neutralizują one co prawda pH soków żołądkowych, a więc nie ma uczucia palenia, ale za to zaburzony jest proces trawienia. Długotrwałe i niekontrolowane przez lekarza zażywanie tych środków może prowadzić do zaburzeń wchłaniania i niedoborów.