Muzyka jako wsparcie dla organizmu w trakcie operacji

Muzyka jako wsparcie dla organizmu w trakcie operacji

Naukowcy opublikowali bardzo ciekawe dane, a mianowicie muzyka i kojące słowa, które słyszymy w trakcie znieczulenia ogólnego sprawiają, że po wykonanej operacji odczuwany ból jest znacznie łatwiejszy do wytrzymania. Czym naukowcy podpadli swoje twierdzenie?

Interesujące wiadomości odnośnie muzyki i bólu

Kiedy człowiek znajduje się pod wpływem znieczulenia ogólnego nie odczuwa bólu, a do tego nie doznaje jakichkolwiek wrażeń. Takie twierdzenie przyświecało nam do tej pory. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że świadomość jest bardzo niewielka, jednakże możemy jasno stwierdzić, że występuje stan nazywany „świadomością połączoną”. Przez pojęcie to rozumiemy rozpoznawanie środowiska zewnętrznego w trakcie przebywania pod znieczuleniem ogólnym. Naukowcy dowiedli, że muzyka oraz kojące słowa słyszane w trakcie operacji sprawiają, że ból odczuwany po jej zakończeniu jest zdecydowanie łatwiejszy do wytrzymania. Sprawia to, że pacjenci zdecydowanie rzadziej proszą o leki przeciwbólowe.

W niedawnych badaniach, które miały na celu udowodnienie wysnutej teorii wzięło udział prawie 400 osób. Czas oraz rodzaj operacji były bardzo zbliżone, tak samo jak przyjmowane leki. W trakcie zabiegu puszczano nagranie na którym nagrano kojącą muzykę oraz pozytywne sugestie bazujące na zasadach hipnoterapeutycznych. Odtwarzano je przez 20 minut, aby następnie wprowadzić 10 minut ciszy i ponownie włączyć nagranie. Ból po operacji był zdecydowanie niższy w przypadku osób, które potraktowano również muzyką, a nie tylko znieczuleniem ogólnym w trakcie operacji. Próg bólu zmniejszył się aż o 25%. Skutkiem tego pacjenci zrezygnowali z kolejnych dawek leków i dopisywał im wyraźnie lepszy humor.

W związku z tym odtwarzanie muzyki i miłych słów w trakcie znieczulenia ogólnego odpowiadają za bezpieczną oraz niedrogą metodę zwalczania bólu pooperacyjnego, kiedy to znacznie zmniejsza się zapotrzebowanie na opiody.

Kiedy takie metody zostaną wprowadzone w polskich szpitalach jeszcze nie wiemy, ale w Niemczech zaczęły cieszyć się one całkiem sporą popularnością, a to ze względu na bardzo pozytywne wyniki badań. Cieszą one ludzi oraz personel medyczny, oby wkrótce zagościły również w Polsce.