Jak rozpoznać zakrzepy krwi?

Jak rozpoznać zakrzepy krwi?

Zakrzepy krwi bardzo ciężko jest rozpoznać, gdyż dają one szereg nietypowych objawów, które w większości przypadków trudno połączyć z omawianą dolegliwością. Ból głowy czy drętwienie kończyn to tylko przykłady, które pokazują jak bacznie trzeba się obserwować.

Dlaczego rozpoznanie zakrzepów krwi jest tak istotne?

Zakrzepy krwi odgrywają istotną rolę w życiu każdego człowieka, gdyż umożliwiają zatrzymanie krwawienia, kiedy się zranimy. Jednakże w sytuacji, kiedy skrzepy występują, a nie istnieje ku temu wyraźna przyczyna możemy mówić o problemie. Najgroźniejsza jest sytuacja, kiedy występują w żyłach głębokich. Wtedy pojawia się ból oraz zagrożenie dla zdrowia. W organizmie zaczynają występować korki, a krew nie jest w stanie swobodnie płynąć, dzięki czemu życie człowieka staje w niebezpieczeństwie. Zakrzep, który zmierza w stronę płuc oznacza zatorowość płucną, gdzie narządy nie otrzymują tlenu oraz krwi, które umożliwiają utrzymanie funkcji życiowych. Właśnie z tego względu warto wiedzieć jakie nietypowe objawy pojawiają się w naszym organizmie, kiedy mamy do czynienia z zakrzepami krwi.

Można zauważyć obrzęk jednej kończyny. Może to być zarówno opuchnięta ręka, jak i noga, gdyż krew nie jest w stanie swobodnie przepływać przez ciało. Może dojść do tego również sztywność nogi, a do tego ból. Obrzęk nie schodzi, a nawet staje się coraz bardziej dotkliwy to znak, że trzeba podjąć natychmiastową interwencję lekarską.

Osoby z zakrzepami zmagają się również z bólem i zaczerwienieniem w kończynach. Czasem ludzie mylą go ze skurczem oraz nadwyrężeniem mięśni, co sprawia, że sytuacja cały czas pogarsza się, a to na skutek błędnej diagnozy.

Warto też wspomnieć o zaczerwienieniu skóry. Precyzując, chodzi o przebarwienia, które wyglądają jak siniaki, ale są nieco bardziej czerwone. Oprócz tego dotknięte zmianami partie ciała są cieplejsze niż reszta ciała.

Dochodzi do tego ból w klatce piersiowej , który przypomina atak serca, jednakże równie dobrze może oznaczać zator płucny. Objawy obu stanów są bardzo podobne, chociaż zator jest ostry i kłujący, a objawy bólu stają się o wiele dotkliwsze, kiedy nabiera się głębokiego oddechu. Wymaga się wtedy natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Duszność to jeszcze jeden objaw zakrzepów krwi. Jest t związane ze zwolnieniem tempa przepływu tlenu, co powoduje uczucie zadyszki. Brak siły i trudności w łapaniu oddechu w trakcie wchodzenia po schodach bądź innej aktywności fizycznej to kolejne efekty zakrzepów krwi.