Jak radzić sobie z problematycznymi kolanami?

Jak radzić sobie z problematycznymi kolanami?

Problemy z kolanami są powszechne i zmagają się z nimi nie tylko osoby starsze, ale również młodzi. Warto więc zdawać sobie sprawę jak łatwo nabawić się kontuzji oraz co robić, kiedy pojawią się pierwsze objawy.

Dlaczego kolana są tak problematyczne?

 

Kolana odgrywają bardzo istotna rolę w układzie kostno-stawowym. W przypadku, kiedy wystąpią jakieś problemy, cały organizm na tym cierpi. Występuje nie tylko ból, ale również trudności w trakcie przemieszczania się. Niewłaściwe chodzenie sprawia, że cierpi na tym kręgosłup oraz stawy biodrowe, co może przerodzić się nawet w niepełnosprawność.

Kolana bolą przede wszystkim ze względu na siedzący tryb życia. Może to rodzić zaskoczenie, jednakże to podstawowa przyczyna, która sprawia, że pojawiają się wyżej omówione skutki uboczne. Jest to związane z tym, że ludzki organizm został stworzony, żeby się ruszać. Kolano potrzebuje więc ruchu tak samo jak każda inna partia ciała, a wręcz bez ruchu nie jest w stanie właściwie funkcjonować. Urazy chrząstki to kolejny powód, który sprawia, że kalana nie funkcjonują we właściwy sposób. Urazy te są niestety efektem spędzania większości czasu w pozycji siedzącej bądź leżącej. Powszechnie mówi się, że ból kolan oraz problemy z nim związane są efektem nadmiernej aktywności fizycznej bądź wypadków, jednakże prawda jest zdecydowanie inna. W dzisiejszych czasach rekonstrukcje chrząstki stawowej wykonuje się u coraz młodszych ludzi..

Jak nabawić się bólu w kolanach? Problem ten występuje przede wszystkim u osób otyłych, nieruszających się zbyt wiele oraz palących papierosy. Zbyt duża waga bardzo intensywnie obciąża kolana, palenie oraz brak ruchu sprawiają, że w organizmie brakuje tlenu. Niewystarczająca ilość tlenu odpowiada za degradację chrząstki stawowej oraz nie daje szansy na zregenerowanie się. Na jego kondycję źle wpływają również obciążenia statyczne, czyli stanie w jednej pozycji bądź inne urazy.

Ból kolana może jednak spotkać osoby bardzo aktywne fizycznie, a wśród dotkliwych sportów wymienia się piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę oraz piłkę ręczną. Jest to związane z tym, że w ich trakcie sportowcy dużo muszą biegać i wyskakiwać w powietrze, co sprawia, że stawy skokowe są mocno obciążane. Ryzyko kontuzji staje się znacznie większe, kiedy boiska na których odbywają się treningi oraz mecze są twardymi powierzchniami, które posiadają dobrą przyczepność.

Zwyrodnienia stawów kolanowych mogą być bardzo groźne w skutkach. Wielokrotnie kończą się zniekształceniami oraz inwalidztwem, dlatego należy dbać o swoje zdrowie bez względu na wykonywaną pracę i formę spędzania czasu wolnego.