Jak wyposażyć podróżną apteczkę? Co jest niezbędne?

Jak wyposażyć podróżną apteczkę? Co jest niezbędne?

Każda apteczka, nawet ta najmniejsza, powinna być dobrze wyposażona. Nie musisz zabierać ze sobą na wakacje mnóstwa leków, ale te konieczne, jak najbardziej. Przydadzą się także środki higieniczne i preparaty owadobójcze.

Tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne to podstawa!

Nie wyjeżdżaj bez zabrania ze sobą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, bo one przydają się najczęściej. Przydadzą się przy bólu głowy, nadwyrężonych mięśni, ale też czasie pierwszych objawów infekcji. Na wczasach często o wiele rzadziej myśli się zdroworozsądkowo, dlatego nietrudno o przeziębienie. Wystarczy, że przemokniesz w trakcie dłuższej wycieczki czy nie zabierzesz na spacer cieplejszego ubrania. Wieczory, nawet te letnie, bywają bardzo chłodne. Znaczna różnica temperatur może być zagrożeniem dla zdrowia. Nie obciążysz swojej apteczki, jeśli znajdą się w niej takie środki jak gripex hot, Theraflu czy Fervex. Możesz wybrać leki w tabletkach do rozpuszczania lub połykania, a także do rozpuszczania w saszetkach. Bez nich wyruszanie w drogę jest trochę nierozsądne. Nie zawsze znajdziesz się w takim miejscu, w którym będzie dużo aptek. Godziny ich otwarcia też mogą cię niemile zaskoczyć.

Nie zapomnij zabrać środków higienicznych niezbędnych przy stłuczeniach czy stłuczeniach!

Upadki, otarcia skóry i drobne ranki na wyjeździe to codzienność. Szczególnie młodsze dzieci są na nie narażone, ale i dorosłym zdarzą się chwile nieuwagi. Trzeba uważać w czasie wycieczki, spaceru, plażowania czy urządzania ogniska. Wystarczy niewinne potknięcie, aby potknąć się o kamień czy oparzyć. Wtedy podróżna apteczka jest niezwykle pomocna. Nie może w niej zabraknąć bandaży, gaz jałowych, nożyczek, plasterków różnej wielkości, spirytusu salicylowego i wody utlenionej. Jeśli masz więcej miejsca, zabierz też ze sobą maść na stłuczenia i oparzenia. Przyda się również tuba żelu przeciwzapalnego, kiedy dadzą o sobie znać przeciążone nogi czy kręgosłup.

Środki przeciwuczuleniowe to także ważny element podróżnej apteczki!

Kleszcze, muchy czy komary atakują nie tylko na wakacjach. Każdy więc powinien wiedzieć, że bez środków owadobójczych, nie ma co wyruszać nawet na krótką leśną wycieczkę. Jeśli masz uczulenie na ugryzienia jakichkolwiek insektów, lepiej zabrać ze sobą także wapno do rozpuszczania i inne środki przeciwuczuleniowe. Przydadzą ci się także maści czy żele łagodzące podrażnienia i kojące po ukąszeniu insektów. Jeśli masz uczulenie na pyłki drzew bądź inne czynniki wywołujące alergię, zabierz te leki, które zażywasz. Nigdy nie wiadomo, czy w danym miejscu nie będzie dużo kurzu, czy pyłków.

Środki przeciwbiegunkowe i na zatrucia pokarmowe

Zmiana klimatu może się przyczynić do rewolucji żołądkowych. Wywołać je może także zjedzenie regionalnej potrawy, która przyniesie niestrawność. Zabierz więc ze sobą węgiel leczniczy i inne środki na biegunkę lub zaparcia. Przydadzą się także herbatki ziołowe oraz tabletki ułatwiające trawienie. W twojej apteczce nie powinno zabraknąć elektrolitów, które po zatruciach, większym wysiłku i nadmiernym poceniu trzeba uzupełnić. Przydadzą ci się również probiotyki, które wesprą florę bakteryjną i pomogą ci stanąć na nogi.

W apteczce możesz też umieścić kremy do opalania z filtrem, termometr, ciśnieniomierz czy chustę do unieruchamiania ręki. Zanim zaczniesz się pakować zrób check listę, dopasowując ją do długości i charakteru wyjazdu.