Jak poradzić sobie z przewlekłym zapaleniem zatok?

Jak poradzić sobie z przewlekłym zapaleniem zatok?

Zapalenie zatok to dolegliwość, która znaczne utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Przewlekłe zapalenie to takie, które utrzymuje się przez dłuższy czas mimo stosowanej kuracji. Przyjmuje się, że żeby mówić o przewlekłym zapaleniu zatok jego objawy muszą występować przez co najmniej 12 tygodni.

Przyczyny i objawy przewlekłego zapalenia zatok

Przyczyny przewlekłego zapalenia zatok mogą być różne. Najczęściej są to nawracające często infekcje dróg oddechowych. Infekcje te mogą mieć charakter zarówno bakteryjny, jak i wirusowy. Bardziej narażone na przewlekłe zapalenie zatok są także osoby cierpiące na alergie, na przykład alergie na pyłki (szczególnie ryzyko to będzie wzrastać w okresach pylenia roślin, na które osoba jest uczulona). Często też przyczyną tego schorzenia może być to, że dana osoba cierpi na pewne wady przegrody nosowej – mogą być to wady zarówno wynikające z anatomii, jak i takie, które powstały po jakimś konkretnym urazie. Ryzyko zachorowania na przewlekłe zapalenie zatok jest zwiększone również przy niektórych chorobach, takich jak mukowiscydoza czy astma. Przewlekłe zapalenie zatok ma bardzo podobne objawy do ostrego zapalenia zatok. Przy ostrym zapaleniu jednak objawy są zazwyczaj bardziej nasilone, choć trwające krótszy czas. Przewlekłe daje łagodniejsze symptomy, choć wciąż są one dla chorego bardzo uciążliwe, tym bardziej, że utrzymują się przez długi czas. Często występującymi objawami przewlekłego zapalenia zatok są bóle głowy (najczęściej w okolicy czołowej), które nasilają się przy pochylaniu się. Nos osoby chorej jest zatkany, co uniemożliwia normalne oddychanie. Jest to jeszcze bardziej utrudnione, gdy pojawia się gęsta wydzielina z nosa. Wydzielina ta w mniejszym lub większym stopniu spływa do gardła, co podrażnia je i niejednokrotnie powoduje jego ból, a także uciążliwy kaszel, który pojawia się najczęściej w godzinach wieczornych i nocnych. U chorych często pojawiają się zaburzenia powonienia oraz zmysłu smaku.

Inhalacja na zatoki – czy jest skuteczna?

Inhalacja na zatoki to jeden z domowych sposobów, które mogą pomóc nam w walce z przewlekłym zapaleniem zatok. Oczywiście podstawą w leczeniu tej choroby powinny być zalecenia, które wyda nam lekarz. Prawdopodobnie konieczne będzie przyjmowanie antybiotyku. Aby jednak nieco złagodzić uciążliwe objawy, które towarzyszą temu schorzeniu, możemy zastosować sposób, jakim jest właśnie inhalacja na zatoki. Najlepiej wykonywać je profesjonalnym sprzętem, takim jak nebulizatory czy inhalatory. Jednak w domowych warunkach, gdy nie posiadamy takich urządzeń, również możemy wykonać inhalację. Powinniśmy w tym celu wlać do miski gorącą wodę i dodać do niej zioła czy olejki eteryczne. Następnie należy pochylić się nad miską a głowę nakryć ręcznikiem i przez jakiś czas wdychać opary roztworu. Dzięki ziołom lub olejkom dodanym do gorącej wody będą one działały świetnie na nasze zatoki – rozrzedzeniu ulegnie zalegająca w nich wydzielina, a to pozwoli nam w łatwiejszy sposób ją usunąć.