Jak postępować w przypadku regularnych zaparć?

Jak postępować w przypadku regularnych zaparć?

Pytanie o to, co na zaparcia zastosować, by pozbyć się tego dokuczliwego problemu, pojawia się bardzo często. Można temu zaradzić, ale najpierw trzeba zrozumieć, skąd się biorą zaparcia i jak przeciwdziałać nim w naturalny sposób.

Pojawiające się regularnie zaparcia to problem dotyczący coraz większej ilości osób. Jest to jedna z przypadłości, którą można powiązać z chorobami cywilizacyjnymi, gdyż to właśnie ze stylem życia i stanem środowiska mają one najwięcej wspólnego. W pierwszej kolejności należy zrozumieć, czym w ogóle są zaparcia. Jest to sytuacja, w której jelita przestają działać w sposób prawidłowy, przez nie są w stanie pełnić swojej naturalnej funkcji, perystaltyka jelit znacznie spowalnia lub nawet całkowicie się zatrzymuje. Powodów wystąpienia takiej sytuacji może być wiele, trudno więc odpowiedzieć na pytanie, co na zaparcia poradzić, gdyż jest to złożony problem. Na początku trzeba zadbać o to, by w sposób naturalny pobudzić perystaltykę jelit. Osiąga się to, wprowadzając do diety pożywienie, które ma jak najwięcej błonnika. Jest to substancja balastowa, która nie podlega trawieniu i idealnie stymuluje pracę jelit. Dopiero po wzbogaceniu diety o błonnik, można myśleć o zażegnaniu tego problemu. Zawierają go warzywa, owoce, a także większość naturalnych i nieprzetworzonych produktów roślinnych.

jakie preparaty są skuteczne?

Niekiedy trzeba jednak pomóc sobie dodatkowymi preparatami, zwłaszcza gdy zaparcia regularnie się powtarzają. Jeśli nie dochodzi do patologicznych sytuacji, należy bazować na naturalnych preparatach, które bazują na wyciągach i ekstraktach z ziół. Są one bardzo skuteczne i poprawiają trawienie w sposób wystarczający, by pozbyć się zaparć. W sytuacji bardziej poważnej, gdy już naturalne preparaty nie pomagają, należy skonsultować to z lekarzem gastrologiem, który zleci dodatkowe badania mające na celu znalezienie przyczyny powstawania zaparć. Może to być między innymi nieprawidłowa dieta lub źle pracujące jelita. Wtedy wymagane będzie zastosowanie bardziej zaawansowanych środków farmakologicznych.

Jakie są efekty złego stanu jelit?

Wbrew pozorom zaparcia, to nie tylko problem praktyczny i dokuczliwy, a także poważny problem zdrowotny. Prawidłowy stan jelit i ich odpowiednia praca to podstawa stanu zdrowia całego organizmu, a w tym układu immunologicznego. Pozbycie się zaparć może prowadzić do pozbycia się objawów alergii i zmniejszenie podatności na przeziębienia lub zarażenia wirusowe. Ponadto zdecydowanie poprawia samopoczucie i zwiększa poziom energii.