Czy morsowanie jest zdrowe?

Czy morsowanie jest zdrowe?

Aktywność fizyczna zimą jest ograniczona. Jest to związane z obniżoną temperaturą, złą jakością powietrza oraz ogólnym zmęczeniem spowodowanym niewystarczającą ilością światła dziennego. Jednakże to czas, kiedy można zdecydować się na morsowanie. Czy każdy może korzystać z tego typu atrakcji?

Morsowanie – co to takiego?

Morsowanie ma ogromną rzeszę zwolenników, jednakże występuje równie wiele przeciwników omawianej aktywności. Kiedy odpoczywamy w domu z kubkiem ciepłej herbaty oraz książką w ręce sam pomysł wejścia do zimnej wody wydaje się całkowicie szalony. Mimo wszystko z roku na rok morsowanie cieszy się coraz większą popularnością. Jest to związane z zaletami, które niesie za sobą zanurzanie się w zimnej wody, mowa przede wszystkim o poprawie odporności oraz utracie wagi.

Nazwa morsowanie oznacza zanurzanie się oraz pływanie w zimnej wodzie. W pierwszej kolejności należy wykonać rozgrzewkę. W trakcie rozgrzewki na głowie powinna znajdować się czapka, na rękach rękawiczki oraz strój kąpielowy. Aby wszystko zostało wykonane właściwie należy rozpoczynać trening już w październiku, a jego zakończenie przypada na kwiecień, gdyż wtedy jest już za ciepło aby zanurzanie się w wodzie określić morsowaniem. W przypadku tego hobby nie ma ograniczeń wiekowych, gdyż podejmują się go zarówno osoby bardzo młode, jak również starsi. Wśród zalet związanych z morsowaniem należy wymienić mniejszą zachorowalność, większą ilość energii oraz lepszą kondycję organizmu.

Kiedy morsowanie nie jest dobrym pomysłem?

Zanim przystąpi się do morsowania należy przede wszystkim odwiedzić lekarza, aby upewnić się, że nie będzie to zagrażać aktualnemu stanowi zdrowia. Wśród przeciwwskazań wymienia się przede wszystkim nadczynność tarczycy oraz dolegliwości w trakcie których tolerancja na zimno jest ograniczona (mowa przede wszystkim o boreliozie). Nie jest to również aktywność przeznaczona dla kobiet będących w ciąży oraz osób starszych, które zmagają się z zaburzeniami rytmu serca.

Zanim rozpocznie się morsowanie należy odpowiednio się przygotować, gdyż nawet najzdrowszy organizm nie jest gotowy na tego typu wyzwanie. W trakcie wizyty u lekarza konieczne jest skontrolowanie podstawowych badań, ciśnienia krwi oraz zalecana jest regularna aktywność fizyczna. Nie należy wykonywać tego bez wcześniejszego treningu, gdyż może się to naprawdę źle skończyć. Jeśli przed rozpoczęciem morsowania nie udamy się do lekarza istnieje szansa na zbyt dużą utratę ciepła, zbyt dużą stymulację hormonalną, a także groźne zwiększenie ciśnienie oraz tętna.