Kamień nazębny może być początkiem poważnych schorzeń

Kamień nazębny może być początkiem poważnych schorzeń

Piękny uśmiech jest ważny na co dzień. Jest to jedna z pierwszych rzeczy, na jaką zwracamy uwagę, patrząc na drugą osobę. Ponadto ładny uśmiech sprawia, że jesteśmy bardziej pewni siebie, częściej odnosimy sukcesy oraz po prostu częściej się uśmiechamy. Często zapominamy o kwestii zdrowotnej.

Kamień nazębny a schorzenia zębów i dziąseł.

Kamień nazębny zwiększa ryzyko powstawania próchnicy, schorzeń przyzębia oraz chorób błony śluzowej jamy ustnej. Zdarza się, że kamień nazębny ukrywa ogniska próchnicy i okazuje się, że zęba nie da się już uratować. Ponadto ucisk kamienia na przyzębie, może powodować paradontozę, czyli odsłanianie szyjek zębowych, krwawienie i wysięk ropny. Może powodować zapalenie dziąseł- pojawia się obrzęk i krwawienie, a to może przekształcić się w zapalenie przyzębia. Osadzanie się kamienia wiąże się z predyspozycją genetyczną, niektórzy są bardziej podatni na występowanie tego problemu.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny zaczyna się od osadzania na zębach płytki nazębnej, ulega ona demineralizacji i staje się coraz twardsza. Bardzo często dzieje się tak, jeśli zęby są nieprawidłowo czyszczone. Oprócz szczoteczki do zębów warto stosować np. irygator. Palenie papierosów, picie dużej ilości kawy i herbaty, dieta bogata w cukry i tłuszcze, sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Należy regularnie odwiedzać stomatologa i usuwać kamień nazębny. Kamień usuwa się mechanicznie, na przykład za pomocą ultradźwięków. Warto wykonać zabieg piaskowania i polerowania zębów po usunięciu kamienia, ponieważ zapobiega to osadzaniu się płytki nazębnej.

Na co dzień trzeba szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie- najlepiej po każdym posiłku. Zaleca się używanie dodatkowych narzędzi, takich jak irygator dentystyczny bądź nić dentystyczna. Warto mieć w domu irygator, ponieważ pomaga utrzymać prawidłową higienę okolic dziąseł oraz przestrzeni międzyzębowej. Poza tym masuje dziąsła, poprawiając krążenie i zapobiegając krwawieniom. Irygator dentystyczny jest szczególnie polecany osobom noszącym aparat ortodontyczny, korony, mosty czy implanty.

Należy pamiętać, że kamień nazębny może być początkiem chorób zębów, ale nie tylko- dobra kondycja zębów ma wpływ na zdrowie całego organizmu, ponieważ bakterie ukrywające się w okolicach dziąseł bardzo szybko przenikają do krwioobiegu a stamtąd do innych narządów, np. do  serca czy nerek.