Realna pomoc w zapobieganiu żylakom! Kiedy warto zastosować rajstopy uciskowe?

rajstopy uciskowe

W zależności od zaprojektowanej siły oddziaływania na kończyny, rajstopy uciskowe dzielimy na profilaktyczne i lecznicze. Tych drugich należy używać wyłącznie po konsultacji ze specjalistą, najlepiej lekarzem angiologiem.

Nacisk wywierany przez ten wyrób medyczny, wspomagający terapię w chorobach układu krążenia, takich jak żylaki czy zakrzepica, wynosi od 15 do 55 mmHg. Dla uzyskania najlepszych efektów powinien zostać precyzyjnie dopasowany do każdego przypadku. Poza tym lekarz weźmie pod uwagę występujące przeciwwskazania, takich jak na przykład choroby miażdżycowe. Jak to działa? Stały, kontrolowany ucisk naczyń w miejscu występowania schorzenia umiarkowanie podnosi ciśnienie i zwiększa przepływ krwi, co w przypadku żylaków i zakrzepicy będzie okolicznością przeciwdziałającą możliwemu rozwojowi i skutkom choroby. W miażdżycy - przeciwnie, ucisk spowoduje dodatkowe zmniejszenie światła i tak już zmniejszonych przez odkładające się złogi arterii układu krwionośnego, co znacznie zwiększa ryzyko zatoru.

Zamiast leczyć można zapobiegać. Rajstopy uciskowe profilaktycznie zmniejszą ryzyko zakrzepu i żylaków

Jako czynnik poprawiający krążenie, profilaktyczne rajstopy uciskowe przydadzą się osobom, które mają przed sobą perspektywę długiego przebywania w bezruchu. Dotyczy to zarówno grup zawodowych pracujących na stojąco, jak np. fryzjerzy, jak i tym, którzy pracują na siedząco bez częstych przerw na rozprostowanie kości. Szczególną grupą, która może skorzystać z rajstop lub podkolanówek poprawiających krążenie, są podróżni, zwłaszcza w starszym wieku, którzy planują wielogodzinną jazdę autokarem lub przelot samolotem.

Warto poświecić chwilę uwagi odpowiedniemu ułożeniu nogawek

Rajstopy uciskowe zagwarantują najlepszy efekt, jeśli zostaną poprawnie założone. Koniecznie należy to zrobić rano, tuż po podniesieniu się z łóżka, zanim nogi obrzękną, a rajstopy zamiast dobroczynnego ucisku przyniosą ból. Starsze osoby, korzystające z tej formy terapii, nierzadko zniechęcają się tym, że trzeba po świecić nieco czasu i wysiłku, by je prawidłowo wsunąć na łydki. Nie chodzi tu tylko o problemy ze schylaniem, ale przede wszystkim równomierne naciągnięcie i wygładzenie fałd, by siły rozłożone inaczej w różnych strefach nogawek, mogły zadziałać zgodnie z przeznaczeniem. Warto poświęcić nieco wysiłku lub pomóc pacjentom z trudnościami w poruszaniu się, by rajstopy uciskowe realnie wspomogły terapię.