Nadciśnienie krwi - co powoduje i jak sobie z nim radzić?

cisnienie krwi

Na początku wypada wyjaśnić, co to w ogóle jest ciśnienie krwi i jaka jest jego prawidłowa wartość.

Ciśnienie krwi

Wyjściowa, zdrowa wartość ciśnienia krwi wynosi 120/80 mm Hg, ale niewielkie wahania nie są uznawane za nadciśnienie, czy niedociśnienie. Wartość pierwsza oznacza ciśnienie skurczowe i tutaj przekroczenie następuje po 140 mm Hg, a druga rozkurczowe (spoczynkowe), z wartością powyżej 90 mm Hg. Aby stwierdzić stałe, chorobowe nadciśnienie, należy dokonać przynajmniej kilku pomiarów, w ciągu paru miesięcy. Ciśnienie mierzymy ciśnieniomierzem (mankiet do pomiaru ciśnienia krwi).

Powody podwyższenia ciśnienia krwi

Nie wszystkie powody występowania nadciśnienia krwi są dla medycyny jasne, ale uważa się je ogólnie za objaw braku równowagi biochemicznej organizmu. Przy czym nie rozpatruje się przypadków nadciśnienie ogólnikowo, ale poszukuje konkretnych przyczyn, indywidualnie dla każdego pacjenta. Stąd zwyczajowe pytania lekarza prowadzącego, o papierosy, alkohol, rodzaj pracy, dietę itp.

Oprócz używek (zbyt wiele wypijanej kawy, palenie papierosów, nadmiar spożywania alkoholu, narkotyki), które są pierwszym albo inaczej, najłatwiejszym do rozpoznania czynnikiem podwyższającym ciśnienie krwi, powodów jego występowania może być całe mnóstwo. Mogą to być zaburzenia hormonalne, a więc dominacja estrogenu (niedobór miedzi), różnego rodzaju alergie, problemy z tarczycą, nerkami, kruchość albo brak elastyczności tętnic, spowodowane nadmierną ilością wapnia w organizmie (chodzi o brak równowagi pomiędzy wapniem a magnezem, fosforem i sodem – szczególnie, a ogólnie – o złą dietę). I tutaj przechodzimy do meritum, ponieważ wszystko rozbija się o to, czym się żywimy oraz o to, gdzie mieszkamy.

Sposoby na walkę z nadciśnieniem krwi

Ostatnio modne jest oskarżanie o wszystko soli i trzeba przyznać, że nie bez podstaw. Jednakże musimy wiedzieć, że bez jej składnika – sodu, nie biłoby nam po prostu serce. Problemem jest więc nie jego spożywanie w ogóle, ale w zaburzonej ilości względem innych pierwiastków, głównie magnezu, fosforu oraz potasu. Jakie więc należy podjąć kroki, aby walczyć z nadciśnieniem?

Pierwszym są regularne pomiary ciśnienia krwi, ale najważniejszą kwestią zawsze będą szczere odpowiedzi na pytania lekarza. Zdarza się bowiem, że na poprzedniej wizycie obiecaliśmy rzucić palenie i ograniczyć kawę, ale gdy pada pytanie o wywiązanie się z obietnicy, kłamiemy. Medycyna nie polega na zabawie w zgaduj-zgadulę i lekarz musi otrzymać od nas informację środowiskową. Po to, aby przy poważnych zaburzeniach móc zlecić specjalistyczne badania.

A jak obniżać ciśnienie w domu? Nie palić, nie pić za dużo kawy, nie nadużywać alkoholu, zapomnieć o istnieniu narkotyków i oczywiście dobrze się odżywiać. Dieta powinna być przede wszystkim pozbawiona słodyczy, a także tłustych i słonych potraw. Natomiast należy ją wzbogacić w dużą dawkę warzyw i owoców.