Łuszczyca skóry głowy - jaki szampon wybrać?

łuszczyca głowy

 

Łuszczyca skóry głowy swoimi pierwszymi może przypominać łupież, co sprawia, że bywa często marginalizowana. W trakcie występowania łuszczy bardzo ważna jest regularna oraz właściwa pielęgnacja skóry głowy, która pomoże zminimalizować jej nieestetyczne objawy. Czym charakteryzuje się łuszczyca oraz jaki szampon może być pomocny w walce z tą przypadłością?

Łuszczyca skóry głowy? Przyczyny powstawania oraz objawy

Łuszczyca jest zalicza do grupy chorób autoimmunologicznych dotyczących skóry. Jest to przewlekła, ale niezakaźna choroba skóry, którą charakteryzuje etapowy przebieg o różnym stopniu nasilenia. Po nasileniu wszelkie symptomy mogą na długi czas przeminąć, a w momencie ich powrotu wystarczy zastosować jeden ze specjalnych preparatów przeciwko łuszczycy, aby objawy ponownie zniknęły. Łuszczyca jest bowiem chorobą nieuleczalną, jednakże istnieją skuteczne sposoby na minimalizowanie jej skutków. 

Łuszczyca dotyka osoby w różnym przedziale wiekowym, najczęściej jednak zaczyna się ona na wczesnym etapie dorosłego życia lub między 50 a 60 rokiem życia.

Warto pamiętać, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, a zatem nie można się nią zarazić. Łuszczyca skóry głowy to natomiast choroba genetyczna. Jej objawy występują u około 30% osób spokrewnionych z osobami chorymi na łuszczycę.

Łuszczyca skóry głowy objawia się swędzeniem oraz łuszczeniem się naskórka, suchością skóry, wypadaniem włosów, pieczeniem oraz bólem, a także powstawaniem stanów zapalnych i zaczerwienień na skórze głowy.

Chorobę tę, poza wspomnianymi już czynnikami genetycznymi mogą wywoływać m.in. określone leki (stosowane w kardiologi lub leczeniu malarii, czy zawierające salicylany), zmiany hormonalne, stres, ciąża oraz zaburzenia układu odpornościowego. 

Najlepsze szampony na łuszczycę 

Niestety łuszczyca jest przypadłością, na którą nie ma jednego skutecznego lekarstwa. Leczenie polega w głównej mierze na czasowej eliminacji jej objawów poprzez stosowanie specjalistycznych preparatów. Zalicza się do nich przede wszystkim szampony do włosów. Wybór odpowiedniego szamponu ma kluczowe znaczenie, ponieważ to właśnie od niego w dużej mierze zależeć będzie intensywność występujących symptomów.

Warto wybierać produkty o bezpiecznym składzie, testowane dermatologicznie, pozbawione konserwantów, sztucznych składników czy parabenów. W aptekach można znaleźć wiele takich produktów, np.: Psorioderm, Clarena Medica, Kerium Szampon od La Roche-Posay. Pozwalają one skutecznie oczyścić skórę głowy oraz włosy ze zmian łuszczycowych, jednocześnie działając kojąco na podrażnioną skórę.

Przy wyborze szamponu pamiętajmy, aby miały one także w swoim składzie naturalne wyciągi takie jak ekstrakty roślinne, a także środki keratolityczne (olejek lniany, rzepakowy, migdałowy, czy kwasy cytrynowy). Są to bowiem substancje, które zmiękczają naskórek.