Jak szybko i skutecznie wyleczyć infekcje dróg moczowych?

infekcja

Infekcje dróg moczowych należą do infekcji bakteryjnych, które znacznie częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. Często zaczynają się dość niepozornie, a w porę nieleczone mogą prowadzić do nieprzyjemnych oraz niekomfortowych skutków. Jednakże istnieją sprawdzone sposoby, które skutecznie pozwolą wyleczyć zakażenie układu moczowego. Sprawdźmy, po jakie środki warto sięgnąć w takiej sytuacji. 

Czym charakteryzują się infekcje dróg moczowych?

Zakażenie dróg moczowych (ZUM) jest wywoływane przez bakterie, dlatego też ma ono charakter infekcyjny. ZUM występuje w dwóch odmianach, a mianowicie jako: 

  • zapalenie dolnych dróg moczowych, czyli zapalenie pęcherza
  • zapalenie górnych dróg moczowych, czyli zapalenie nerek

Większe predyspozycje do zapalenie pęcherza moczowego posiadają kobiety, co wynika z ich budowy anatomicznej. Dzieje się tak ponieważ cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza, a ponadto znajduje się w sąsiedztwie ujścia pochwy i odbytu, w których zlokalizowanych jest wiele drobnoustrojów. Mogą one stamtąd w łatwy sposób przetransportować się do dróg moczowych oraz wywołać stan zapalny.

Infekcje układu moczowego objawiają się pieczeniem przy oddawaniu moczu, częstymi wizytami w toalecie, problemami z oddawaniem moczu mimo uczucia pełności pęcherza czy bólami w okolicach cewki moczowej. Przy zapaleniu nerek dodatkowo pojawiają się bóle brzucha oraz wysoka gorączka. 

Przyczynami zakażenia układu moczowego są przede wszystkim bakterie Escherichia coli, naturalnie znajdujące się w naszym układzie pokarmowym, a także wirusy oraz grzyby. 

Jak leczyć infekcje dróg moczowych?

1. Przy infekcjach dróg moczowych bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. W trakcie zakażenia pij duże ilości wody, soków owocowych z witaminą C oraz herbaty ziołowe na bazie szałwii i rumianku, które korzystnie oddziałują na drogi moczowe. Odradza się natomiast spożywanie kawy i czarnej herbaty. 

2. Wyjątkowe właściwości ma także żurawina, która działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Ponadto, zawiera także duże ilości witaminy C wspomagającej nasz układ odpornościowy. Żurawinę spożywać można w formie suszonych owoców oraz soków lub jako dodatek do wielu dań.

3. Warto sięgnąć również po preparaty farmakologiczne, takie jak tabletki doustne Furaginum, Fitolizyna Nefrocaps Forte czy Furoxin. Hamują one rozmnażanie bakterii odpowiedzialnych za zakażenia dróg moczowych.

4. Przy infekcjach dróg moczowych ważna jest także regularna oraz dokładna higiena całego ciała, a w szczególności części intymnych oraz zapobieganie wychłodzeniu dolnych części ciała.