Dlaczego śniadanie jest tak ważne?

Dlaczego śniadanie jest tak ważne?

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia – jest to powtarzane bezustannie przez ekspertów ds. żywienia, dietetyków oraz lekarzy. Jak to się dzieje, że większość dorosłych rezygnuje z tego posiłku? Czy wpływa na to ogromna ilość obowiązków, a może zbyt późne pobudki. Przekonaj się dlaczego śniadania nie może zabraknąć w Twoim życiu.

Jak zrobić wartościowe śniadanie?

Rodzice dokładają wszelkich starań aby ich pociechy spożywały wartościowe śniadanie. Dlaczego więc zapominają o sobie samym i opuszczają dom z pustym żołądkiem, a ewentualnie wypełnionym kawą. Pierwszy posiłek jest bardzo potrzebny, gdyż daje możliwość na właściwe rozpoczęcie dnia. Po nocy organizm jest wygłodzony, zapasy energii zostały spalone i wykorzystane, właśnie dlatego potrzeba je jak najszybciej uzupełnić. Oprócz tego, spożycie pierwszego posiłku maksymalnie dwie godziny po przebudzeniu się przyspiesza metabolizm, co sprawia, że jedzenie nie jest magazynowane oraz nie powoduje przybierania na wadze.

W trakcie komponowania śniadanie należy przede wszystkim skorzystać z różnych grup produktów. Rozumie się przez to wprowadzenie węglowodanów złożonych, białka, tłuszczy oraz witamin i składników mineralnych. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po płatki zbożowe, wieloziarniste pieczywo oraz oczywiście warzywa i owoce. Dodatkowo, nie może zabraknąć białka, które jest obecne w jajku, wędlinie, rybie, albo paście powstałej z roślin strączkowych (opcja dla wegetarian). Mleko i jego przetwory także są bardzo ważne, gdyż zawierają w swoim składzie wapń oraz witaminę D, które muszą zostać dostarczone do organizmu ludzkiego.

W tym miejscu warto zdawać sobie sprawę, że jeśli dorośli nie jadają śniadania, dzieci najprawdopodobniej przejmą te nawyki po nich. Młode pokolenie obserwuje swoich rodziców bardzo dokładnie i bierze z nich przykład. Jeśli więc mama oraz tata zamiast śniadania wypijają kubek czarnej kawy, a ewentualnie sok, w pewnym wieku dzieci zaczną odmawiać śniadania i tłumaczyć się najlepszym argumentem – mama też nie je. Dobre przyzwyczajenia powinny być wpajane od najmłodszych lat. Warto więc nastawić budzik kilka minut wcześniej i spożyć śniadanie w gronie całej rodziny. Taka tradycja jest przyjemna oraz pozwala spędzić trochę czasu razem przed rozdzieleniem się na długie godziny, które spędza się w pracy bądź szkole.