Czynniki zwiększające ryzyko rozwoju raka prostaty

mezczyzna

Rak gruczołu krokowego (rak prostaty) jest uważany za jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Diagnozowany jest u mężczyzn po 50 roku życia, a aż 85% przypadków zachorowań ma miejsce po 65 roku życia. Rak prostaty przez długi czas może pozostawać niejako w ukryciu, dlatego też jego szybkie wykrycie bywa bardzo trudne. Jakie czynniki zwiększają ryzyko rozwoju raka prostaty?

Czym jest rak gruczołu krokowego?

Rak gruczołu krokowego dotyczy prostaty, czyli nieparzystego narządu mięśniowo-gruczołowego, stanowiącego element męskiego układu płciowego. Prostata kształtem przypomina kasztana, jest zatem niewielkich rozmiarów i znajduje się poniżej pęcherza moczowego, zaraz przed odbytnicą. Prostata jest odpowiedzialna za produkcję i wydzielanie substancji o mętnej i białej barwie oraz charakterystycznym zapachu, będącej nośnikiem plemników i pełniącej funkcje odżywcze.

Rak prostaty jest zaliczany do nowotworów złośliwych, którego około 75% przypadków jest wykrywanych w stadium bezobjawowym. Należy bowiem pamiętać, że wczesny nowotwór tego gruczołu przeważnie pozostaje niezauważony, ponieważ nie towarzyszą mu żadne objawy. Jego komórki mogą nawet przez kilkanaście lat rozwijać się nierozpoznane w naszym organizmie. Objawy raka prostaty mogą się oczywiście pojawiać, jednakże bardzo często są one podobne do objawów charakterystycznych dla łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Rak prostaty najczęściej objawia się problemami z oddawaniem moczu, które wiążą się z bólem oraz pieczeniem w cewce moczowej, uczuciem niepełnego wypróżniania, częstym oddawaniem moczy w nocy, jego wąskim strumieniem, a także bólami w kroczu oraz podbrzuszu. 

W zaawansowanym stadium pojawiają się natomiast bóle kostne, utrata masy ciała czy zespół ucisku rdzenia kręgowego.

Czynniki zwiększające ryzyko występowania raka prostaty

1. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju raka prostaty jest wiek. Prostata alarmuje najczęściej mężczyzn po 65 roku życia, kiedy to ryzyko zachorowań na ten nowotwór jest największe. Przed 50 rokiem życia natomiast występowanie raka gruczołu krokowego występuje niezwykle rzadko.

2. Ryzyko występowania raka prostaty zwiększa się, jeśli w naszej rodzinie ktoś również chorował na ten rodzaj nowotworu (występowanie rodzinne). Badania wykazują, że blisko u 20% chorych stwierdzono również występowanie raka gruczołu krokowego u ojca lub braci. Jeśli rak prostaty pojawi się u krewnych I stopnia, szansa na pojawienie się raka prostaty zwiększa się nawet dwukrotnie.

3. Kolejnym czynnikiem jest rasa. Z przeprowadzonych badań wynika, że rak prostaty dotyka najczęściej czarnoskórych mężczyzn. Odsetek zachorowań jest w tym przypadku wyższy niż u rasy białej. Natomiast najmniejsze szanse na występowanie raka gruczołu krokowego dotyczą mieszkańców państw azjatyckich.

4. W profilaktyce nowotworowej znacznie ma również styl życia oraz odpowiednia dieta. Naukowcy stwierdzili, że spożywanie dużej ilości produktów mlecznych może przyczyniać się do powstawania raka prostaty. Ponadto, niekorzystnie na nasze zdrowie mogą wpływać także tłuszcze zwierzęce spożywanie w nadmiernych ilościach, sól czy cukier, produkty wysokoprzetworzone, a także wędzone lub zbyt mocno podsmażane mięsa czy sery. Rozwojowi raka sprzyja również otyłość, natomiast w mniejszym stopniu brak aktywności fizycznej.