Co warto wiedzieć o raku jelita grubego?

rak-jelita-grubego

Rak jelita grubego jest dość często występującym nowotworem, a walka z nim wymaga sporego wysiłku. Podobnie jak w przypadku innych chorób nowotworowych, tak i tu o sukcesie w leczeniu decyduje czas oraz postawiona w porę diagnoza. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tej choroby? Jakie objawy mogą świadczyć o początkach poważnych problemów ze zdrowiem?

Jelito grube i jego zadania

Jelito grube spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, a wszelkie zaburzenia jego pracy mogą mieć negatywny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Jelito grube to wyjątkowy fragment naszego układu pokarmowego, w którym woda i sole mineralne są oddzielane od tej masy pokarmowej, która trafia tu z jelita cienkiego. Zadania te sprawiają, że jelito grube jest wyjątkowo mocno narażone na wszelkiego rodzaju choroby oraz infekcje bakteryjne, przy czym najpoważniejszych zagrożeniem jest tu rak jelita grubego.

Rak jelita grubego - kto znajduje się w grupie najwyższego ryzyka?

Grupę największego ryzyka w przypadku tej choroby stanowią kobiety w starszym wieku. To właśnie one dominują wśród pacjentów. Zdarza się jednak i tak, że rak jelita grubego atakuje osoby młodsze. Dlaczego? Wiadomo, że bardzo duże znaczenie ma tu styl życia oraz sposób odżywiania się. Profilaktyka tej choroby zakłada, że każdy z nas powinien tak planować swe menu, by jeść regularnie. Dla zdrowa bardzo ważne jest też to, by na naszych talerzach pojawiały się te produkty, które są cennym źródłem błonnika pokarmowego. Stosowanie się do tych prostych zasad może uchronić nas przed wieloma poważnymi problemami.

Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z jelitem grubym?

Niebezpieczne symptomy, których nie możemy ignorować, to przede wszystkim ból i objawy niedrożności. Te objawy zazwyczaj pojawiają się jako pierwsze. Niepokojącym symptomem są też zaparcia występujące na zmianę z biegunkami, gorączka oraz znaczne osłabienie organizmu. Gdy dopadną nas takie problemy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i wykonać kilka prostych badań. Mogą nam one uratować życie i zaoszczędzić wielu problemów.