Ciemieniucha - przypadłość wieku niemowlęcego

ciemieniucha

 

Ciemieniucha to żółta skorupka, tworząca się na owłosionej głowie niemowląt lub małych dzieci. Jest to zjawisko fizjologiczne, w żadnym wypadku nie powodujące zagrożenia dla zdrowia i życia, jak również nie niosące za sobą dolegliwości bólowych czy dyskomfortu. Niemniej jednak, aby szybko uporać się z jej obecnością, należy starannie i konsekwentnie dbać o miejsca, na których się pojawiła.

Ciemieniucha to efekt wzmożonej aktywności gruczołów łojowych, zlokalizowanych na owłosionej główce dziecka. Na jej pojawienie się nie ma praktycznie żadnego wpływu niewłaściwa pielęgnacja, stąd kojarzenie jej z zachowaniem niedostatecznej higieny, zakażeniem bądź alergią jest mylne. Wydzielanie łoju związane jest z obecnością w organizmie dziecka hormonów matki, przekazanych mu w czasie ciąży. Jest ona również wynikiem niedojrzałości gruczołów łojowych, które po porodzie są nieuregulowane, pracują wyjątkowo intensywnie, nadmiernie przetłuszczając skórę dziecka. Łój ten wydzielany w dużej ilości, zasycha na głowie i w połączeniu ze zrogowaciałym naskórkiem, powoduje powstanie ciemnożółtych, nieestetycznych plam. Poza okolicą głowy ciemieniucha może pojawić się na brwiach, w okolicy nosa, za uszami, na powiekach, w dołach pachowych i pachwinach lub okolicy pieluszki. Występuje ona zazwyczaj między 3 a 6 tygodniem życia i ustępuje około 3 miesiąca, choć zdarzają się przypadki jej pojawienia się u dzieci około pierwszego roku życia.

Leczenie ciemieniuchy jest konieczne, jeżeli zmiany na skórze nie ustępują pomimo jej odpowiedniej pielęgnacji, a ponadto swędzą i pojawiają się poza skórą głowy. Fizjologiczna ciemieniucha nie swędzi, nie boli oraz nie jest groźną dla zdrowia. Może jednak stanowić barierę dla oddychania skóry i powodować wzmożone pocenie się głowy. W celu zminimalizowania ryzyka przegrzania głowy warto więc zrezygnować z zakładania dziecku czapeczki w domu, a poza nim stosować np. nakrycie głowy, wykonane z przepuszczającej powietrze bawełny.

Ciemieniucha wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kuracja trwa najczęściej około 1-2 tygodni. Polega ona na wyczesywaniu łusek za pomocą miękkiej szczoteczki z delikatnym włosiem, po ich uprzednim rozmiękczaniu podczas kąpieli lub za pomocą natłuszczenia oliwką lub wazeliną. Należy zwrócić uwagę, aby nie pocierać zbyt mocno skóry dziecka i jej nie podrażnić. Powyższe zabiegi są nieskomplikowane, wymagają jednak regularności i dokładności, aby szybko zlikwidować problem ciemieniuchy i zapobiec jej nawrotom. Nieusuwanie łusek ze skóry głowy dziecka może skutkować problemami z włosami w późniejszym wieku.